Kiedy będziesz musiał oddać wypłacone odszkodowanie?
Doskonale wiecie, że ubezpieczenie OC pojazdu jest obowiązkowe i gwarantuje wypłatę odszkodowania poszkodowanym, kiedy nasz pojazd zrobił im szkodę.
Są jednak opisane w ustawie sytuacje, kiedy Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanym, ale od nas będzie miał prawo żądać zwrotu CAŁEJ WYPŁACONEJ KWOTY.
A trzeba pamiętać, że wypłacone kwoty z polisy OC mogą być symboliczne (np. za zarysowane lusterko), ale mogą te kwoty być ogromne, kiedy doszło do uszkodzenia czyjegoś ciała i ktoś został w wyniku wypadku kaleką czy też zmarł.
Spadkobiercy mogą się domagać kwot, które nie mają określonych górnych widełek kwotowych.
Mogą to być kwoty liczone w milionach zł…

Kiedy może Ubezpieczyciel domagać się zwrotu całej wypłaconej kwoty z ubezpieczenia OC pojazdu?
– kiedy zbiegłeś z miejsca zdarzenia
(czyli odjechałeś, licząc na to, że „Ci się uda” nie ponosić konsekwencji)
– wszedłeś w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa
(np. ukradłeś samochód i jadąc nim, doszło do stłuczki lub wypadku)
– wyrządziłeś szkodę umyślnie, w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii,
– nie posiadałeś wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;
Zatem warto mieć na uwadze powyższe zapisy ustawy, aby nie było sytuacji, że do końca życia będziemy spłacać swój jeden błąd.
Uświadom proszę, o tym zagrożeniu zwłaszcza młodych kierowców, którzy wchodząc w „dorosłe życie” często popełniają nieodwracalne błędy.
.
Masz pytania, lub chcesz kupić ubezpieczenie?
Napisz lub zadzwoń! – wszystko możemy zrobić zdalnie.
Nie musimy się widzieć.